matrace bambino latex

Individuálne vlastnosti pri výbere matraca

Pri výbere matraca by ste mali dbať nielen na štandardné kritériá – typ, veľkosť, výplň a cenu, ale zohľadňovať aj osobné potreby. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, aby ste si vybrali naozaj kvalitné matrace, ktoré vám padnú a užijete si vďaka nemu kvalitný nočný odpočinok.

Kde teda začať s výberom matraca?

V prvom rade by ste si mali vybrať matrac podľa veku – je veľa dôležitých faktorov, ktoré sa vekom menia a treba tomu prispôsobiť aj vhodný matrac.

Deti do 3 rokov. V tomto období sa formuje oporný pohybový systém tela, preto je veľmi dôležité poskytovať oporu a neubližovať mu. Novorodenci a deti do troch rokov musia spať na extra tvrdom a rovnom povrchu. Na tento účel by ste mali zvoliť viacvrstvový matrac s prídavkom latexu alebo monolitický model z kokosového vlákna.

Ideálnym príkladom kvalitného detského matraca je Benab Bambino Latex. Jedná sa o kvalitný model vyrobený z pružnej HR peny a dodatočných vrstiev perforovaného latexu. Matrac sa vyznačuje dobrou pružnosťou, tvarovou stálosťou a je tou najlepšou voľbou pre dieťa.

Tínedžeri do 16 rokov. V tomto veku sa intenzívne vyvíja chrbtica a celý pohybový aparát, preto by mal byť matrac aj extra tvrdý.

16-25 rokov. V tomto veku je možné tvrdý matrac nahradiť modelom strednej tvrdosti. Mäkké modely sú tu tiež kontraindikované.

25+ rokov. Výber v tejto vekovej skupine je neobmedzený. Vyberte si podľa svojich preferencií a hmotnosti.

50+ rokov. Ak deti potrebujú spať na matracoch s vysokou tuhosťou, ľudia vo vyššom veku sú naopak kontraindikovaní. Pre nich budú skvelou voľbou buď mäkké elastické modely alebo aj bezpružinové matrace so strednou tvrdosťou.

Výber matraca podľa hmotnosti

Ľuďom s hmotnosťou 40-60 kg sa odporúča spať na mäkkom matraci a pre ľudí s hmotnosťou 60-90 kg – stredná tvrdosť. Pre osoby s hmotnosťou 90 kg a viac sú najvhodnejšie tvrdé matrace – bude sa na nich pohodlnejšie odpočívať.

Obľúbené polohy počas spánku

Toto je tiež jedno z výberových kritérií. Pre tých, ktorí spia na boku alebo často menia polohu, sú najvhodnejšie mäkké matrace, pretože tento spôsob spánku sám o sebe znižuje záťaž na chrbticu.

Pre ľudí, ktorí spia na chrbte, sa odporúčajú modely so strednou tuhosťou – tento typ tuhosti poskytuje dodatočnú podporu pre dolnú časť chrbta. Ak radi spíte na chrbte a navyše trpíte bolesťami v krížoch, mali by ste zvoliť pevnejší typ matraca, ktorý je spôsobený tým, že dokáže udržať chrbát v stabilnejšej polohe.

Pri výbere matraca určite zvážte svoje osobné vlastnosti, pretože ak chcete zostať šťastní a zdraví, je dôležité dobre sa vyspať!